sebS hexagon head drilling screw, sim. to DIN 7504-L, galv, 8 AF/slot 4.8 x 16
Field of Application: For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, UST 37, RSt 37, St 44, St 50, St 52, other unalloyed steels up to a tensile strength of 510 N/mm2, plus aluminium and other soft metals. Especially suited for use in the electronics sector, ventilation and air conditioning technology, can also be removed during maintenance work using slotted screwdriver in additional slot drive.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 021404816 |
| EAN | 4029484052981 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 4.8 mm |
| Drill tip length | 5 mm |
| External drive | WS8 |
| Head diameter | 10.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Field of Application:
For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, UST 37, RSt 37, St 44, St 50, St 52, other unalloyed steels up to a tensile strength of 510 N/mm2, plus aluminium and other soft metals. Especially suited for use in the electronics sector, ventilation and air conditioning technology, can also be removed during maintenance work using slotted screwdriver in additional slot drive.Advice:
Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gasAll variants

sebS hexagon head drilling screw, sim. to DIN 7504-L, galv, 7 AF/slot 4.2 x 13
13WS74.5
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebS hexagon head drilling screw, sim. to DIN 7504-L, galv, 7 AF/slot 4.2 x 16
16WS74.5
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebS hexagon head drilling screw, sim. to DIN 7504-L, galv, 7 AF/slot 4.2 x 19
19WS74.5
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebS hexagon head drilling screw, sim. to DIN 7504-L, galv, 8 AF/slot 4.8 x 13
13WS85
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo