sebS hex. head dr. screw w.red. diam sim to DIN 7504-K, galv, 8 AF 4.8 x 13
Field of Application: For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, UST 37, RSt 37, St 44, St 50, St 52, other unalloyed steels up to a tensile strength of 510 N/mm2, plus aluminium and other soft metals. Especially suitable for thin sheet metal. Using the drill tip with reduced diameter, up to 50% higher extraction values and stripping torques are achieved by this sebS compared to conventional sebS screws.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 021424813 |
| EAN | 4029484262939 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 4.8 mm |
| Drill tip length | 4.5 mm |
| External drive | WS8 |
| Head diameter | 10.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Field of Application:
For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, UST 37, RSt 37, St 44, St 50, St 52, other unalloyed steels up to a tensile strength of 510 N/mm2, plus aluminium and other soft metals. Especially suitable for thin sheet metal. Using the drill tip with reduced diameter, up to 50% higher extraction values and stripping torques are achieved by this sebS compared to conventional sebS screws.Advice:
Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.All variants

sebS hex. head dr. screw w.red. diam sim to DIN 7504-K, galv, 8 AF 4.8 x 16
16
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebS hex. head dr. screw w.red. diam sim to DIN 7504-K, galv, 8 AF 4.8 x 19
19
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo