sebS flat countersunk milling head drilling screw, galvanised, TX 30 6.3 x 55
Field of Application: Securing softwood to steel substructures. Very high load transmission due to flat countersunk head. Particularly suitable for hardwood and pressed material panelling screw connections in vehicle, trailer and container construction due to enhanced corrosion protection. Advice: Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 021956355 |
| EAN | 4029484055678 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 6.3 mm |
| Drill tip length | 15.5 mm |
| Head diameter | 20.0 mm |
| Internal drive | TX30 |
| Supplier | RECA NORM |
Field of Application:
Securing softwood to steel substructures. Very high load transmission due to flat countersunk head. Particularly suitable for hardwood and pressed material panelling screw connections in vehicle, trailer and container construction due to enhanced corrosion protection.Advice:
Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.All variants

sebS flat countersunk milling head drilling screw, galvanised, TX 30 6.3 x 65
6540
pk (250 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebS flat countersunk milling head drilling screw, galvanised, TX 30 6.3 x 80
8055
pk (250 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo