sebS flat countersunk head drilling screw, galvanised, TX 30 5.5 x 50
Field of Application: Securing softwood to steel substructures. Very high load transmission due to flat countersunk head. Particularly suitable for hardwood and pressed material panelling screw connections in vehicle, trailer and container construction due to enhanced corrosion protection. Advice: Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 021945550 |
| EAN | 4029484055630 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 5.5 mm |
| Drill tip length | 10.5 mm |
| Head diameter | 15.0 mm |
| Internal drive | TX30 |
| Supplier | RECA NORM |
Field of Application:
Securing softwood to steel substructures. Very high load transmission due to flat countersunk head. Particularly suitable for hardwood and pressed material panelling screw connections in vehicle, trailer and container construction due to enhanced corrosion protection.Advice:
Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.All variants

sebS flat countersunk head drilling screw, galvanised, TX 30 5.5 x 38
3818
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebS flat countersunk head drilling screw, galvanised, TX 30 5.5 x 45
4525
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebS flat countersunk head drilling screw, galvanised, TX 30 5.5 x 55
5535
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebS flat countersunk head drilling screw, galvanised, TX 30 5.5 x 60
6040
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo