seboX hex. head drilling screw sim. to DIN 7504-K, galv, 8 AF 4.8 x 16
Field of Application: For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, UST 37, RSt 37, other unalloyed steels up to a tensile strength of 470 N/mm2, plus aluminium and other soft metals. Particularly suitable for ventilation systems, air conditioning units, painting systems, containers, switch cabinets, illuminated advertising signs, fire protection doors, roller shutter casings, awnings etc.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 021034816 |
| EAN | 4029484288519 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 4.8 mm |
| Drill tip length | 5.0 mm |
| External drive | WS8 |
| Head diameter | 10.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Field of Application:
For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, UST 37, RSt 37, other unalloyed steels up to a tensile strength of 470 N/mm2, plus aluminium and other soft metals. Particularly suitable for ventilation systems, air conditioning units, painting systems, containers, switch cabinets, illuminated advertising signs, fire protection doors, roller shutter casings, awnings etc.Advice:
Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.All variants

seboX hex. head drilling screw sim. to DIN 7504-K, galv, 7 AF 4.2 x 13
13WS74.5
pk (2500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

seboX hex. head drilling screw sim. to DIN 7504-K, galv, 7 AF 4.2 x 16
16WS74.5
pk (2500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

seboX hex. head drilling screw sim. to DIN 7504-K, galv, 7 AF 4.2 x 19
19WS74.5
pk (2500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

seboX hex. head drilling screw sim. to DIN 7504-K, galv, 8 AF 4.8 x 19
19WS85.0
pk (2000 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo