Screwdriver VDE cross slot, 2-component handle PZ 2
Advantages: Round shank. Drive symbol on the handle cap. Shank insulation is sprayed directly onto the shank and guarantees safe working up to 1,000 V. Each screwdriver individually tested in a water bath at 10,000 V in accordance with DIN EN 60900. Handle: Roll-off protection in the handle head prevents the screwdriver from rolling away, cross hole for hanging up or inserting a lever. Shank: insulated round shank. Tip: black tip for a precise fit.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0701240012 |
| EAN | 4029484136278 |
| Blade length | 100.0 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Handle length | 99 mm |
| Handle length/handle width | 99 / 34 mm |
| Handle width | 34 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
- Round shank.
- Drive symbol on the handle cap.
- Shank insulation is sprayed directly onto the shank and guarantees safe working up to 1,000 V.
- Each screwdriver individually tested in a water bath at 10,000 V in accordance with DIN EN 60900.
- Handle: Roll-off protection in the handle head prevents the screwdriver from rolling away, cross hole for hanging up or inserting a lever.
- Shank: insulated round shank.
- Tip: black tip for a precise fit.
All variants

Screwdriver VDE cross slot, 2-component handle PZ 1
80.090170.0
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Screwdriver VDE cross slot, 2-component handle PZ 3
150.0105255.0
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo