Screw clamp, throat depth 140 mm, clamping width 250 mm
Advantages: 20 % more clamping force per spindle revolution thanks to optimised rail profile Straight load transmission to sliding arm for high safety Tightening torque of 40 Nm Spindle with knob handle and movable high-performance pressure plate
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0695700031 |
| EAN | 4008158007229 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Max. clamping width | 250.0 mm |
| Max. tension force | 12.000 N |
| Overhang | 140.0 mm |
| Profile thickness | 13.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
- 20 % more clamping force per spindle revolution thanks to optimised rail profile
- Straight load transmission to sliding arm for high safety
- Tightening torque of 40 Nm
- Spindle with knob handle and movable high-performance pressure plate
All variants

Screw clamp, throat depth 140 mm, clamping width 300 mm
300.0SG30M
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Screw clamp, throat depth 140 mm, clamping width 500 mm
500.0SG50M
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo