Safety wire rope clamp, previously DIN 1142, galvanised, for rope Ø 13
Advice: Do not use the clamp in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0520013 |
| EAN | 4029484085200 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 13 mm |
| Diameter in inches | 1/2 in |
| DIN | 1142 |
| Height | 64 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advice:
Do not use the clamp in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.All variants

Safety wire rope clamp, previously DIN 1142, galvanised, for rope Ø 10
3/81046
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Safety wire rope clamp, previously DIN 1142, galvanised, for rope Ø 5
3/16525
pk (25 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Safety wire rope clamp, previously DIN 1142, galvanised, for rope Ø 6.5
1/46.532
pk (25 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Safety wire rope clamp, previously DIN 1142, galvanised, for rope Ø 8
5/16841
pk (25 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo