Rubber backing for abrasive sleeves 22 x 20 mm
Specially developed rubber backing for sanding sleeves Rubber backing for use on sanding sleeves. The sanding belt is attached to the backing using centrifugal force tension and is therefore safe and easy to change.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0676022020 |
| EAN | 4066115035241 |
| Adapter diameter | 6 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 22 mm |
| Height | 20 mm |
| Rotation speed | 23000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Specially developed rubber backing for sanding sleeves
Rubber backing for use on sanding sleeves. The sanding belt is attached to the backing using centrifugal force tension and is therefore safe and easy to change.
Advantages:
Quick to replace abrasiveAll variants

Rubber backing for abrasive sleeves 15 x 30 mm
154800030
pk (5 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Rubber backing for abrasive sleeves 30 x 30 mm
301900030
pk (5 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Rubber backing for abrasive sleeves 45 x 30 mm
451300030
pk (5 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo