Round pan head closed-end blind rivet, aluminium/steel, bore Ø 4.9, 4.8 x 9.5
Application: area: Blind riveting is a joining technique that saves time and reduces costs. It is particularly suitable for connections that can only be accessed from one side. Practically any installation location can be catered for using different material combinations for the riveting mandrel and rivet body.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 093704895 |
| EAN | 4029484296996 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill diameter | 4.9 mm |
| Head diameter | 9.5 mm |
| Head height | 2.0 mm |
| Material of mandrel | Steel |
| Supplier | RECA NORM |
Application area:
Blind riveting is a joining technique that saves time and reduces costs. It is particularly suitable for connections that can only be accessed from one side. Practically any installation location can be catered for using different material combinations for the riveting mandrel and rivet body.Advantages:
- Water- and air-tight
- Pressure-tight up to 3500 k
Pa
Advice:
Compliance with the drilled hole tolerance is important to ensure optimum functionality.All variants

Round pan head closed-end blind rivet, aluminium/steel, bore Ø 3.3, 3.2 x 12.5
6.5-8.0 mm6.512.5
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Round pan head closed-end blind rivet, aluminium/steel, bore Ø 3.3, 3.2 x 6.5
0.5-2.0 mm0.56.5
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Round pan head closed-end blind rivet, aluminium/steel, bore Ø 3.3, 3.2 x 8.0
2.0-3.5 mm2.08.0
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Round pan head closed-end blind rivet, aluminium/steel, bore Ø 3.3, 3.2 x 9.5
3.5-5.0 mm3.59.5
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo