Round pan head blind rivet alu/A2, bore Ø 3.1, clamp range: 1.5-3.5 mm 3.0 x 6.0
Application area: Blind riveting is a joining technique that saves time and reduces costs. It is particularly suitable for connections that can only be accessed from one side. Practically any installation location can be catered for using different material combinations for the riveting mandrel and rivet body.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 09393 6 |
| EAN | 4029484296705 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill diameter | 3.1 mm |
| Head diameter | 6.5 mm |
| Head height | 0.8 mm |
| Material of mandrel | Stainless steel A2 |
| Supplier | RECA NORM |
Application area:
Blind riveting is a joining technique that saves time and reduces costs. It is particularly suitable for connections that can only be accessed from one side. Practically any installation location can be catered for using different material combinations for the riveting mandrel and rivet body.All variants

Round pan head blind rivet alu/A2, bore Ø 3.1, clamp range: 3.5-5.5 mm 3.0 x 8.0
3.55.53.5-5.5 mm
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Round pan head blind rivet alu/A2, bore Ø 4.1, clamp range 5.0-7.0 mm 4.0 x 10.0
5.07.05.0-7.0 mm
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Round pan head blind rivet alu/A2, bore Ø 4.1, clamp range 7.0-9.0 mm 4.0 x 12.0
7.09.07.0-9.0 mm
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Round pan hd blind rivet alu/A2, bore Ø 4.1, clamp range 11.0-12.5 mm 4.0 x 16.0
11.012.511.0-12.5 mm
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo