Round pan head blind rivet A2/A2, bore Ø 4.9, clamp range: 1.5-3.0 mm 4.8 x 8.0
Application area: Blind riveting is a joining technique that saves time and reduces costs. It is particularly suitable for connections that can only be accessed from one side. Practically any installation location can be catered for using different material combinations for the riveting mandrel and rivet body. Design: With grooved mandrel and oval mandrel head
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 093148 8 |
| EAN | 4029484296767 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | With grooved mandrel and oval mandrel head |
| Drill diameter | 4.9 mm |
| Head diameter | 9.5 mm |
| Head height | 1.1 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Application area:
Blind riveting is a joining technique that saves time and reduces costs. It is particularly suitable for connections that can only be accessed from one side. Practically any installation location can be catered for using different material combinations for the riveting mandrel and rivet body.Design:
With grooved mandrel and oval mandrel headAll variants

Round pan head blind rivet A2/A2, bore Ø 3.3, clamp range: 4.5-6.5 mm 3.2 x 10.0
6.54.5-6.5 mm4.5
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Round pan head blind rivet A2/A2, bore Ø 3.3, clamp range: 6.5-8.5 mm 3.2 x 12.0
8.56.5-8.5 mm6.5
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Round pan head blind rivet A2/A2, bore Ø 3.3, clamp range: 1.5-2.5 mm 3.2 x 6.0
2.51.5-2.5 mm1.5
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Round pan head blind rivet A2/A2, bore Ø 3.3, clamp range: 2.5-4.5 mm 3.2 x 8.0
4.52.5-4.5 mm2.5
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo