Rope thimble, previously DIN 6899, galvanised, type A, for rope Ø 5
Advice: Do not use the cable thimble in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 05225 |
| EAN | 4029484085774 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 5 mm |
| DIN | 6899 |
| Height | 23 mm |
| Internal diameter | 14 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advice:
Do not use the cable thimble in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.All variants

Rope thimble, previously DIN 6899, galvanised, type A, for rope Ø 3
3612
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Rope thimble, previously DIN 6899, galvanised, type A, for rope Ø 4
46.513
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Rope thimble, previously DIN 6899, galvanised, type A, for rope Ø 6
67.516
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Rope thimble, previously DIN 6899, galvanised, type A, for rope Ø 8
81020
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo