Rivet nut, round pan head, A2, bore Ø 9.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M6
Blind rivet nuts combine two types of fastening: 1. Rivet connection of two materials when used as a rivet. 2. Creation of a screw thread without the need for thread cutting.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 094856 145 |
| EAN | 4029484297443 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill diameter | 9.0 mm |
| Head diameter | 12.0 mm |
| Head height | 1.6 mm |
| Material | Stainless steel A2 |
| Supplier | RECA NORM |
Blind rivet nuts combine two types of fastening:
1. Rivet connection of two materials when used as a rivet.
2. Creation of a screw thread without the need for thread cutting.
Advantages:
- Creation of a thread even in thin-walled materials where thread cutting is not possible
- Access from one side; inside does not have to be accessible
- Screw connection produces the same values as a thread cut in a solid material
All variants

Rivet nut, round pan head, A2, bore Ø 13.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M10
13.0M1017.0
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Rivet nut, round pan head, A2, bore Ø 7.0, clamping range 0.3–3.0 mm, M5
7.0M512.0
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Rivet nut, round pan head, A2, bore Ø 11.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M8
11.0M816.0
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo