recatherm robust PE insulation with protective film, 18 x 10 m roll 4 x 18 mm
4 mm/10 m hose material RECAtherm STABIL The sturdy grey outer skin features the RECAtherm STABIL insulation. This is capable of withstanding strong external effects and guarantees protection for the insulation underneath. In this way, the full functionality of the system is maintained, especially under harsh construction site conditions. RECAtherm STABIL is suitable for any equipment used in plumbing and heating.
| Article number | 08734 18 |
| EAN | 4029484143795 |
| Construction product | Yes |
| Heat conductance λ | 0.040 |
| Heat conductance λ conditions | at 40°C |
| Insulating-material thickness | 4 mm |
| Outer diameter of pipe | 18.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
4 mm/10 m hose material
RECAtherm STABIL
The sturdy grey outer skin features the RECAtherm STABIL insulation. This is capable of withstanding strong external effects and guarantees protection for the insulation underneath. In this way, the full functionality of the system is maintained, especially under harsh construction site conditions. RECAtherm STABIL is suitable for any equipment used in plumbing and heating.
Application area:
DIN 1988 part 2Field of Application:
Due to its low thermal conductivity, RECAtherm STABIL reduces heat loss in the distribution lines of a plumbing and heating installation by up to 80 %. This increases both the economic and ecological efficiency of the entire system.RECAtherm STABIL meets the requirements of the German Buildings Energy Act (GEG 2020) and DIN 1988 200 and offers compliant solutions for every installation.
As a PE foam product, RECAtherm STABIL has sound-absorbing properties and therefore particularly reduces noises of flowing water and creaking noises in pipes.
+ thermal conductivity (EN ISO 8497):
0.036 W/mK at 0°C
0.040 W/mK at 40°C
0.043 W/mK at 60°C
0.045 W/mK at 70°C
+ fire rating (EN 13501-1): Euroclass E
Temperature range: from 0 to +100°C (EN 14707)
All variants

recatherm robust PE insulation with protective film, 20 x 10 m roll 4 x 15 mm

recatherm robust PE insulation with protective film, 16 x 10 m roll 4 x 22 mm
