recamo trapezoidal plate holder, galvanised, arm length 120 mm M8
The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40
Field of Application: For direct installation on trapezoidal plate roofs.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0859409008 |
| EAN | 4029484140916 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Limb length | 120.0 mm |
| Nominal diameter | 8 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Thread type | Metric thread |
| Supplier | RECA NORM |
The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40
Field of Application:
For direct installation on trapezoidal plate roofs.Advantages:
Galvanised
Quick and simple to install due to pre-punched holes
Easily fitted to trapezoidal plate profiles by means of predetermined bending points
Special sleeve nuts for infinitely variable height adjustment
Advice:
Maximum permissible load of trapezoidal plate holder is 1300 N; however, the retention force of the trapezoidal plate itself must be observed without fail.All variants

recamo trapezoidal plate holder, galvanised, arm length 120 mm M10
10M10
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo