RECA ultra trapezoidal blade (5 pcs), black, 61 x 19 x 0.65 mm
The RECA ultra trapezoidal blades ("black blades") are specially heat treated, creating a higher carbon content in the steel. Sulphur and manganese content in the alloy is reduced to a minimum. The result: extremely clean-cut edges. An additional double two-phase section (13° and 25°) and a Rockwell hardness of 65.9 enable more precise coverage and cutting of the material — the result: improved cutting and a longer service life.
| Article number | 0703600136 |
| EAN | 4029484811335 |
| Blade length | 61 mm |
| Blade width | 19 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Material | Steel |
| Thickness of blade | 0.6 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The RECA ultra trapezoidal blades ("black blades") are specially heat treated, creating a higher carbon content in the steel.
Sulphur and manganese content in the alloy is reduced to a minimum. The result: extremely clean-cut edges.
An additional double two-phase section (13° and 25°) and a Rockwell hardness of 65.9 enable more precise coverage and cutting of the material — the result: improved cutting and a longer service life.
Advantages:
- Extremely sharp blade cutting edge
- More precise holding and cutting of the material
- Improved cutting ability
- Longer service life
Content remark:
5 blades