RECA ultra ratchet 1/4 inch
High-performance ratchet with 1/4 inch holder (E6.3) and 180° angle mechanism for maximum torque up to 50 Nm Minimal effort thanks to perfect geometry Super-powerful ratchet mechanism with 48 teeth (right-fixed-left) and a swivel angle of 7.5° With tried-and-tested RECA ultra gel handle, which adapts to fit any hand Handle is permanently connected to the forged part
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0702100004 |
| EAN | 9009258723076 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Handle length | 112 mm |
| Handle length/handle width | 112 / 37 mm |
| Handle width | 37 mm |
| Length | 190 mm |
| Supplier | RECA NORM |
- High-performance ratchet with 1/4 inch holder (E6.3) and 180° angle mechanism for maximum torque up to 50 Nm
- Minimal effort thanks to perfect geometry
- Super-powerful ratchet mechanism with 48 teeth (right-fixed-left) and a swivel angle of 7.5°
- With tried-and-tested RECA ultra gel handle, which adapts to fit any hand
- Handle is permanently connected to the forged part
Advantages:
- Flexible plastic chambers embedded in the handle ensure a perfect fit in any hand
- Up to 30 % greater power transmission than conventional handles
- Handle: Cross hole for hanging up the tool or inserting a lever