RECA torque wrench 40–200 Nm, with interchangeable system 14x18 mm 470 mm
Trigger accuracy: ±3 % tolerance from the set scale value High level of repetition accuracy and precision for at least 5000 load cycles For controlled anti-clockwise and clockwise tightening The actuation direction is changed by rotating the torque wrench Dual scale in N•m and lbf•ft graduations for precise adjustment Includes finely divisible N•m micrometre scale for fine and precise adjustment Large viewing window with magnifying function for optimum readability Clearly audible and perceptible...
| Article number | 0700502200 |
| EAN | 4029484520114 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 470.0 mm |
| Max. torque measuring range | 200 Nm |
| Min. torque measuring range | 40 Nm |
| Min./max. torque measuring range | 40-200 Nm |
| Supplier | RECA NORM |
- Trigger accuracy: ±3 % tolerance from the set scale value
- High level of repetition accuracy and precision for at least 5000 load cycles
- For controlled anti-clockwise and clockwise tightening
- The actuation direction is changed by rotating the torque wrench
- Dual scale in N•m and lbf•ft graduations for precise adjustment
- Includes finely divisible N•m micrometre scale for fine and precise adjustment
- Large viewing window with magnifying function for optimum readability
- Clearly audible and perceptible torque trigger thanks to quick-release function
- Quick and reliable torque adjustment by turning the handle
- Secure locking feature on the handle
- Ergonomic and comfortable two-component handle with soft-grip zone
- Quick-lock plug connector for 9 x 12 or 14 x 18 plug-in tools
- Individual serial number for clear product identification
- Includes certificate in accordance with DIN EN ISO 6789 - based on national standards
Advice:
Release the load after every application by twisting the torque mechanism to the 0 position.
The torque wrench must be inspected (calibrated) at specified intervals, as for every measuring tool.
Calibration certificates are valid for a maximum of 12 months from the time of commissioning. If the tool is used frequently,
this period should be reduced. A period should be specified after an assessment in accordance with DIN EN ISO 6789, section 5.3.2, after 5000 actuations.
All variants

RECA torque wrench 20–100 Nm, with interchangeable system 9x12 mm 375 mm

RECA torque wrench 5–25 Nm, with interchangeable system 9x12 mm 280 mm
