RECA spade chisel spare part set
A classic in proven RECA quality. The chisel with an extra-wide, flexible scraper blade for removing adhesive residue and coatings over a wide area. For removing carpet, PVC, linoleum, vinyl, cork etc., used as tiles or floor coverings. Advice: We recommend treating the shank and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896). Scraper blade is replaceable (complete spare part set 0638 150 251)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0638552636 |
| EAN | 4029484948772 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 180 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 5 - 10 kg class |
| Tool holding device | Suitable for SDS-max |
| Width | 152 mm |
| Supplier | RECA NORM |
A classic in proven RECA quality.
The chisel with an extra-wide, flexible scraper blade for removing adhesive residue and coatings over a wide area. For removing carpet, PVC, linoleum, vinyl, cork etc., used as tiles or floor coverings.
Advice:
We recommend treating the shank and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
Scraper blade is replaceable (complete spare part set 0638 150 251)