RECA spade chisel SDSmax 50 x 400
A classic in proven RECA quality. Extra wide, with additional cutting effect. For the universal removal of materials on a larger scale, e.g. plaster or screed. Advice: We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0638550400 |
| EAN | 4029484429189 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 400.0 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 5 - 10 kg class |
| Tool holding device | Suitable for SDS-max |
| Weight | 0.9 kg |
| Supplier | RECA NORM |
A classic in proven RECA quality.
Extra wide, with additional cutting effect. For the universal removal of materials on a larger scale, e.g. plaster or screed.
Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
All variants

RECA spade chisel SDSmax 115 x 350
350.0115.01.1
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

RECA spade chisel SDSmax 80 x 300
300.080.00.65
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo