RECA sebS - DBS thin sheet screw 6KT - SW7 vz, 6 KT SW 7 4.8 x 20
•No pre-drilling required •Thread formed by collar bead •Material displacement for chip-free screwing •Drilling performance: 2x 1.25 mm in sheet steel
Application: area: For example: Splice plate connection for steel and aluminium profile panels, screwing of ventilation ducts Environmental conditions - dry interior areas Fulfils tightness class D in the leakage test for air duct systems in accordance with DIN EN 12237 | DIN EN 1507 | DIN EN 12599 (internally tested)
Field of Application: The drilling performance in steel is 0.5-2.5 mm
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0203004820 |
| EAN | 4029484934003 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 4.8 mm |
| External drive | WS7 |
| Head diameter | 9 mm |
| Head height | 3.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
•No pre-drilling required
•Thread formed by collar bead
•Material displacement for chip-free screwing
•Drilling performance: 2x 1.25 mm in sheet steel
Application area:
For example: Splice plate connection for steel and aluminium profile panels, screwing of ventilation ductsEnvironmental conditions - dry interior areas
Fulfils tightness class D in the leakage test for air duct systems in accordance with DIN EN 12237 | DIN EN 1507 | DIN EN 12599 (internally tested)
Field of Application:
The drilling performance in steel is 0.5-2.5 mmAdvantages:
No corrosion caused by rusting metal chipsGreater tightness in ventilation duct construction due to the perfectly fitting thread shape
Advice:
Chip-free mounting - sheet metal is displaced by screws rather than cut.Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
All variants

RECA sebS - DBS thin sheet screw 6KT - SW7 vz, 6 KT SW 7 4 x 13
4.013
pk (750 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo