RECA sabre saw blade Window 6 tooth pitch 6 TPI / ZpZ, Wood Line length 150 mm
Sabre saw blade for disassembly of window frames (wood and metal). Especially suitable for plunge cuts. Also suitable for cutting wood with nails, chipboard and plastics or solid GFRP. Tooth design: milled and side set
Application: area: Wood with nails/metal, chipboard (<100 / 175 / 250 mm - depending on blade length), plastic profiles (ø <100 / 175 / 250 mm - depending on blade length), plastics/solid GFRP (<50 / 60 mm - depending on blade length), window frames: Wood and metal, especially for plunge cuts
| Article number | 0605119002 |
| EAN | 4029484781959 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cut | Rough, fast cut |
| Effective length | 130 mm |
| Height | 19 mm |
| Length | 150 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Sabre saw blade for disassembly of window frames (wood and metal). Especially suitable for plunge cuts. Also suitable for cutting wood with nails, chipboard and plastics or solid GFRP.
Tooth design: milled and side set
Application area:
Wood with nails/metal, chipboard (<100 / 175 / 250 mm - depending on blade length), plastic profiles (ø <100 / 175 / 250 mm - depending on blade length), plastics/solid GFRP (<50 / 60 mm - depending on blade length), window frames: Wood and metal, especially for plunge cutsAdvantages:
Especially suitable for window removal and plunge cuts!All variants

RECA sabre saw blade Window 6 tooth pitch 6 TPI / ZpZ, Wood Line length 150 mm

RECA sabre saw blade Window 6 tooth pitch 6 TPI / ZpZ, Wood Line length 225 mm

RECA sabre saw blade Window 6 tooth pitch 6 TPI / ZpZ, Wood Line length 225 mm
