RECA sabre saw blade Wave+ tooth pitch serrated edge, Special Line length 225 mm
Special blade for cutting fibre insulation materials, cardboard, foams, Styrodur, leather, rubber, paper and carpet. Tooth design: Serrated edge
Application: area: Fibre insulation materials (up to 175 / 250 / 350 mm material thickness depending on blade length), cardboard, foams, Styrodur, leather, rubber, paper and carpet
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0605508001 |
| EAN | 4029484782529 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cut | Clean, fast cut |
| Effective length | 205 mm |
| Height | 22 mm |
| Length | 225 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Special blade for cutting fibre insulation materials, cardboard, foams, Styrodur, leather, rubber, paper and carpet.
Tooth design: Serrated edge
Application area:
Fibre insulation materials (up to 175 / 250 / 350 mm material thickness depending on blade length), cardboard, foams, Styrodur, leather, rubber, paper and carpetAdvantages:
Sharp-ground tip: for precise plunge cuts without straying.Precise cuts even in thick and dense fibre insulation materials.
Precise curve cuts thanks to symmetrically ground serrated cutting edges for perfect adaption to round elements such as e.g. pipes.
Advice:
Suitable for plunge cuts!All variants

RECA sabre saw blade Wave+ tooth pitch serrated edge, Special Line length 300 mm
28030022
pk (2 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

RECA sabre saw blade Wave+ tooth pitch serrated edge, Special Line length 400 mm
38040044
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo