RECA sabre saw blade Power Cut HM8, tooth pitch 8 TPI/ZpZ, length 300 mm
The specialist for high-strength steels and castings. The Power Cut HM8 offers the longest blade life for precise straight metal cuts. The cemented carbide teeth ensure maximum service life and the cemented carbide technology cuts even the toughest of materials. A high blade and a large blade thickness enable precise cutting. Tooth design: Cemented carbide teeth, set and ground
Application: area: Heavy sheets (4–12 mm), thick-walled closed and open profiles and pipes (<100/175/250 mm – depending on the blade length), suitable for casting!
| Article number | 0605228003 |
| EAN | 4029484831807 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cut | Very fast, straight cut |
| Effective length | 250 mm |
| Height | 25 mm |
| Length | 300 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The specialist for high-strength steels and castings.
The Power Cut HM8 offers the longest blade life for precise straight metal cuts. The cemented carbide teeth ensure maximum service life and the cemented carbide technology cuts even the toughest of materials. A high blade and a large blade thickness enable precise cutting.
Tooth design: Cemented carbide teeth, set and ground
Application area:
Heavy sheets (4–12 mm), thick-walled closed and open profiles and pipes (<100/175/250 mm – depending on the blade length), suitable for casting!Advantages:
- Up to 10x longer service life in comparison to bi-metal
- Cemented carbide technology
- Very fast cutting
Advice:
The specialist for the toughest metal and cast pipes!All variants

RECA sabre saw blade Power Cut HM8, tooth pitch 8 TPI/ZpZ, length 150 mm
