RECA sabre blade, s steel, tooth pitch 18 TPI / ZpZ, st steel line length 150 mm
Sabre saw blade for sheet metal and profiles made from stainless steel, and GFRP and epoxy. Tooth design: Carbide strip, ground teeth Application area: Stainless steel sheet metal (2-4 mm), stainless steel profiles (ø <50 / 100 / 150 mm - depending on blade length), GFRP/epoxy (<50 / 100 / 150 mm - depending on blade length). Advice: When sawing, reduce the number of strokes, switch off oscillation and use coolant!
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0605301002 |
| EAN | 4029484782451 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cut | Fine, straight cut |
| Effective length | 130 mm |
| Height | 19 mm |
| Length | 150 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Sabre saw blade for sheet metal and profiles made from stainless steel, and GFRP and epoxy.
Tooth design: Carbide strip, ground teeth
Application area:
Stainless steel sheet metal (2-4 mm), stainless steel profiles (ø <50 / 100 / 150 mm - depending on blade length), GFRP/epoxy (<50 / 100 / 150 mm - depending on blade length).Advice:
When sawing, reduce the number of strokes, switch off oscillation and use coolant!All variants

RECA sabre blade, s steel, tooth pitch 18 TPI / ZpZ, st steel line length 115 mm
95115
pk (5 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

RECA sabre blade, s steel, tooth pitch 18 TPI / ZpZ, st steel line length 200 mm
180200
pk (5 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo