RECA push-fit box wrench 14x18 mm/AF 24
Plug-in box-end wrench for torque wrench with 14 x 18 mm tool mount. With pin detent on plug-in square drive. Chrome-plated. Advice: The maximum torque load of plug-in tools is based on DIN 899 and can be lower than the maximum torque of the tool used. The torque wrench must be inspected (calibrated) at specified intervals, as for every measuring tool. Calibration certificates are valid for a maximum of 12 months from the time of commissioning.
| Article number | 0700503124 |
| EAN | 4029484521715 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 15.0 mm |
| Mount square | 14 x 18 mm |
| Thickness | 25.0 mm |
| Weight | 140 g |
| Supplier | RECA NORM |
Plug-in box-end wrench for torque wrench with 14 x 18 mm tool mount.
With pin detent on plug-in square drive.
Chrome-plated.
Advice:
The maximum torque load of plug-in tools is based on DIN 899 and can be lower than the maximum torque of the tool used.
The torque wrench must be inspected (calibrated) at specified intervals, as for every measuring tool.
Calibration certificates are valid for a maximum of 12 months from the time of commissioning.
If the tool is used frequently, this period should be reduced. A period should be specified after an assessment in line with DIN EN ISO 6789, section 5.3.2, after 5000 actuations.
All variants

RECA push-fit box wrench 14x18 mm/AF 13

RECA push-fit box wrench 14x18 mm/AF 17

RECA push-fit box wrench 14x18 mm/AF 19
