RECA professional carpenter's pencil 240 mm
Very robust design for professionals with a thick wooden casing and a wide graphite lead. Lead hardness HB (= medium-hard) for slightly rough to rough surfaces. For marking wood, concrete, cardboard and paper. Made from high-quality limewood. This soft hardwood is very well suited to sharpening, and offers an optimal combination of stability and flexibility. Design: Oval Content remark: 12 pieces
| Article number | 0695900215 |
| EAN | 4029484811793 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | Oval |
| Height | 8.5 mm |
| Length of pin | 240 mm |
| Width | 13 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Very robust design for professionals with a thick wooden casing and a wide graphite lead.
Lead hardness HB (= medium-hard) for slightly rough to rough surfaces. For marking wood, concrete, cardboard and paper.
Made from high-quality limewood. This soft hardwood is very well suited to sharpening, and offers an optimal combination of stability and flexibility.
Design:
OvalContent remark:
12 pieces