RECA post hole driver SDSmax 60x350
A classic in proven RECA quality. For driving pipes and posts into the floor. Outer diameter 80 mm, inner diameter 60 mm. Advice: We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0638546350 |
| EAN | 4029484948789 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 60 mm |
| Length | 350 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 5 - 10 kg class |
| Tool holding device | Suitable for SDS-max |
| Supplier | RECA NORM |
A classic in proven RECA quality.
For driving pipes and posts into the floor. Outer diameter 80 mm, inner diameter 60 mm.
Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).