RECA point chisel SDSplus 250
A classic in proven RECA quality. Application area: The all-rounder. For various types of demolition work and creating openings in concrete, clay brick masonry and many other materials. For breaking down loose stone. Forged, pyramidal tip for a wedge effect during removal. The concentrated transmission of load at the tip makes this chisel ideal for breaking open, breaking through and breaking off material.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0638100251 |
| EAN | 4029484437696 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 250.0 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 2 - 4 kg class |
| Tool holding device | Suitable for SDS-plus |
| Weight | 0.25 kg |
| Supplier | RECA NORM |
A classic in proven RECA quality.
Application area:
The all-rounder. For various types of demolition work and creating openings in concrete, clay brick masonry and many other materials. For breaking down loose stone.Forged, pyramidal tip for a wedge effect during removal. The concentrated transmission of load at the tip makes this chisel ideal for breaking open, breaking through and breaking off material.
Field of Application:
Concrete, sand-lime brick, masonryAdvice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).