RECA plier wrench 150 mm
Pliers and wrench in one tool. Material: chrome vanadium electrical steel, hardened.
Field of Application: Can be used anywhere where it is important that sensitive surfaces are not damaged or scratched (e.g. surfaces and screw connections covered with plastic, stainless steel, brass or chrome). For carrying out simple presses.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0703821150 |
| EAN | 4029484512515 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 150.0 mm |
| Max. width across flats | 27.0 mm |
| Max. width across flats in inches | 1 in |
| Number of adjustments | 14 PCS |
| Supplier | RECA NORM |
Pliers and wrench in one tool.
Material: chrome vanadium electrical steel, hardened.
Field of Application:
Can be used anywhere where it is important that sensitive surfaces are not damaged or scratched (e.g. surfaces and screw connections covered with plastic, stainless steel, brass or chrome).
For carrying out simple presses.
Advantages:
- Parallel, smooth gripping jaws = grip workpieces gently.
- Perforated joint = good lateral stability.
- Push-button adjustment = almost continuous, no accidental adjustment.
- Rapid push-button adjustment directly on workpiece.
- Dipped grip protection for an excellent grip.



