RECA Minilevel Electric spirit level 70 x 20 x 40 mm
Straight switches and sockets at last (no need for double alignment). Time-saving, accurate installation of plug sockets and switches. With recess for screwdriver guide Suitable for all standard UP switch ranges. Ultra-strong rare-earth magnet aligns the spirit level on the socket almost automatically! Permanently cast spirit level. Sturdy plastic housing for daily use on construction sites. Measuring accuracy: 0.057° = 1 mm/m in normal position.
| Article number | 0705400011 |
| EAN | 4029484515462 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 4.0 cm |
| Length | 7.0 cm |
| Measuring accuracy (per length) | 1.0 mm/m |
| Type description | RECA Minilevel Electronic |
| Supplier | RECA NORM |
Straight switches and sockets at last (no need for double alignment).
Time-saving, accurate installation of plug sockets and switches.
With recess for screwdriver guide
Suitable for all standard UP switch ranges.
Ultra-strong rare-earth magnet aligns the spirit level on the socket almost automatically!
Permanently cast spirit level.
Sturdy plastic housing for daily use on construction sites.
Measuring accuracy: 0.057° = 1 mm/m in normal position.