RECA Lift assembly cushion
The RECA "Lift" assembly cushion is used to ensure rapid fixing and stand-off installation when installing windows. It can also be used when adjusting heavy doors, and when aligning cabinets and washing machines. Made from fibre-reinforced plastic. Load-bearing capacity: 135 kg per cushion. Joint width: 3-50 mm. Simple and precise adjustment of windows, cabinets, doors and heavy devices such as washing machines. Soft air cushion prevents scrapes or scratches, e.g. on doors and frames.
| Article number | 0695700999 |
| EAN | 4029484795857 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 160 mm |
| Length x width | 160 x 150 mm |
| Load-carrying capacity | 135 kg |
| Max. joint width | 50 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The RECA "Lift" assembly cushion is used to ensure rapid fixing and stand-off installation when installing windows. It can also be used when adjusting heavy doors, and when aligning cabinets and washing machines.
Made from fibre-reinforced plastic.
Load-bearing capacity: 135 kg per cushion.
Joint width: 3-50 mm.
Simple and precise adjustment of windows, cabinets, doors and heavy devices such as washing machines.
Soft air cushion prevents scrapes or scratches, e.g. on doors and frames.
No wedges required - the cushions can be used again and again!
Clear joints - joints can be immediately filled with the tape and joint compound; no need for irritating wedges.