RECA ECOlevel spirit level, 120 cm
The ECOlevel spirit level with grey powder coating is ideal for everyday use. It has a vertical and a horizontal vial for accurate measurements and a measuring tolerance of 1 mm/m. Shock-absorbing rubber end caps protect against impacts, with slotted hole for convenient storage.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0705402121 |
| EAN | 4066115052521 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 52.5 mm |
| Length | 120 cm |
| Measuring accuracy (+/- per length) | 1.0 mm/m |
| Width | 22.7 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The ECOlevel spirit level with grey powder coating is ideal for everyday use. It has a vertical and a horizontal vial for accurate measurements and a measuring tolerance of 1 mm/m.
Shock-absorbing rubber end caps protect against impacts, with slotted hole for convenient storage.
Measuring accuracy:
0.57° = 1.0 mm/m normal position
Application area:
Suitable for use in building construction and civil engineering, gardening and landscaping, steel-reinforced concrete construction, carpentry, tiling and joinery work.


