RECA cutting wheel for pipe cutter, copper/aluminium 19 x 5 mm
Suitable for copper and aluminium pipes. Guide rollers, pivot pins and spindles are precision-turned from tool steel to guarantee accurate right-angle cuts. Field of Application: Suitable for pipe cutters: 0703 511 316, 0703 511 325, 0703 511 330, 0703 511 335 Type: For copper and aluminium - suitable for Mini 3-16 (art. no. 0703 511 316); Mini 3-25 (art. no. 0703 511 325), Compact 3-30 (art. no. 0703 511 330) and Telescopic 3-35 (art. no. 0703 511 335)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0703511195 |
| EAN | 4029484525461 |
| Bore diameter | 5 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Outer diameter | 19 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Type | For copper and aluminium - suitable for Mini 3-16 (art. no. |
| Supplier | RECA NORM |
Suitable for copper and aluminium pipes. Guide rollers, pivot pins and spindles are precision-turned from tool steel to guarantee accurate right-angle cuts.
Field of Application:
Suitable for pipe cutters: 0703 511 316, 0703 511 325, 0703 511 330, 0703 511 335Type:
For copper and aluminium - suitable for Mini 3-16 (art. no. 0703 511 316); Mini 3-25 (art. no. 0703 511 325), Compact 3-30 (art. no. 0703 511 330) and Telescopic 3-35 (art. no. 0703 511 335)All variants

RECA cutting wheel for pipe cutter, Inox 19 x 5 mm
For INOX - suitable for Compact 3-30 (art. no. 0703 521 330)195
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

RECA cutting wheel for pipe cutter, Inox 19 x 6.2 mm
For INOX - suitable for pipe cutter Quick INOX (art. no. 070196.2
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

RECA cutting wheel for pipe cutter, copper/aluminium 19 x 62 mm
For copper and aluminium - suitable for pipe cutter Quick IN196.2
pk (5 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

RECA cutting wheel for pipe cutter, copper/aluminium 25 x 8 mm
For copper and aluminium - suitable for pipe cutter Quick pl2511
pk (5 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo