RECA cutter, 9 mm
Small, handy, impact-resistant and high-quality ABS plastic housing with metal-reinforced blade guide. With mounting clip to the rear of the housing. With "Safety Lock" safety sliding mechanism for reliable blade locking. Blade break-off protection in the end cap.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0703600009 |
| EAN | 4029484812202 |
| Blade width | 9 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 145 mm |
| Thickness of blade | 0.38 mm |
| Weight per packaging unit | 23 g |
| Supplier | RECA NORM |
Small, handy, impact-resistant and high-quality ABS plastic housing with metal-reinforced blade guide.
With mounting clip to the rear of the housing.
With "Safety Lock" safety sliding mechanism for reliable blade locking.
Blade break-off protection in the end cap.