RECA cable reel Pro 5, CEE, 400 V, 5 x 16 A cable, H07RN-F 5G2.5, 20 m
The three-phase cable reel Professional 5 is characterised by a high degree of stability, a convenient carry handle and a rotation stop switch on the back. It is equipped with 1 splash-proof socket CEE 5x16 A 400 V, 2 grounding contact sockets 250 V and 1 overload protection. H07RN-F5G2.5mm² - 20m Corresponds to the current DGUV-I 203-005 (formerly BGI 600 - only valid in DE) & DGUV-I 203-006 (formerly BGI 608 - only valid in DE) K2 - workshop, storage and production areas with high mechanical and combined thermal and mechanical effects on the electrical operating equipment used Performance data Cable wound: 3000 watts Cable unwound: 9500 watts
Field of Application: The industrial/construction cable reel is suitable for constant use on construction sites and outdoors.
| Article number | 0774203020 |
| EAN | 4029484940912 |
| Cable type | H07RN-F5G2.5 mm² |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | 2 grounding-contact sockets, 16 A, 250 V, 1 CEE electrical o |
| Diameter | 290 mm |
| Height | 393 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The three-phase cable reel Professional 5 is characterised by a high degree of stability, a convenient carry handle and a rotation stop switch on the back. It is equipped with 1 splash-proof socket CEE 5x16 A 400 V, 2 grounding contact sockets 250 V and 1 overload protection.
H07RN-F5G2.5mm² - 20m
Corresponds to the current DGUV-I 203-005 (formerly BGI 600 - only valid in DE) & DGUV-I 203-006 (formerly BGI 608 - only valid in DE)
K2 - workshop, storage and production areas with high mechanical and combined thermal and mechanical effects on the electrical operating equipment used
Performance data
Cable wound: 3000 watts
Cable unwound: 9500 watts
Field of Application:
The industrial/construction cable reel is suitable for constant use on construction sites and outdoors.Advantages:
- Can be used vertically or horizontally
- Neoprene-rubber cable, oil- and UV-resistant, approved for use outdoors and on construction sites
- Overload protection
Design:
2 grounding-contact sockets, 16 A, 250 V, 1 CEE electrical outlet, 5-pole, 16 A, 400 V