RECA bushing tool SDSmax 240x45x45
A classic in proven RECA quality. For roughening surfaces during the renovation of concrete and tarmac, and for removing concrete protrusions. Advice: We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0638545240 |
| EAN | 4029484948741 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 240 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 5 - 10 kg class |
| Thickness | 45 mm |
| Tool holding device | Suitable for SDS-max |
| Supplier | RECA NORM |
A classic in proven RECA quality.
For roughening surfaces during the renovation of concrete and tarmac, and for removing concrete protrusions.
Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).