RECA bit ratchet 1/4"
Sophisticated design with an unbelievable robustness (at least 65 NM). For particularly fast screwing even in tight working situations. The precision engineering gear with 60 teeth enables a small return angle of 6° for precise work. The screw direction (right/left) can be set using a reversing lever. The knurling wheel on the gear head enables fast “pre-torquing” or loosening of screws. The Kraftform handle offers perfectly formed contact surfaces for the fingers.
| Article number | 0702110014 |
| EAN | 4029484793556 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 88 mm |
| Ratchet head height | 12.5 mm |
| Tip size | E 6.3 (1/4 inch) |
| Weight | 56 g |
| Supplier | RECA NORM |
Sophisticated design with an unbelievable robustness (at least 65 NM). For particularly fast screwing even in tight working situations. The precision engineering gear with 60 teeth enables a small return angle of 6° for precise work.
The screw direction (right/left) can be set using a reversing lever.
The knurling wheel on the gear head enables fast “pre-torquing” or loosening of screws.
The Kraftform handle offers perfectly formed contact surfaces for the fingers.
Suitable for accommodating bits with a 1/4" hexagon head in accordance with DIN ISO 1173-C 6.3 and E 6.3. With an adapter (RECA art. no.: 0702 881 014) 1/4" socket wrenches can also be inserted.
Tip: 1/4" hexagon head bits C6.3 and E6.3
Gear: 60 teeth (6° rotational angle)
Switchable
Material: Die-forged solid steel
Surface: Chromium-plated
Application area:
1/4" hexagon head bits in accordance with DIN ISO 1173-C 6.3 and E 6.3Advice:
Replacement article for the RECA bit set "All-in-One" (art. no.: 0702 930 001)!