RECA 1/2-inch sliding piece adapter with cross hole for extension to T-handle
A T-handle is formed by inserting a 1/2" extension into the cross hole. Can also be used as an enlarging adapter from 3/8 inch to 1/2 inch Drive: 3/8 inch square drive with ball catch groove to DIN 3120, ISO 1174 Tip: 1/2 inch square with ball stop to DIN 3120, ISO 1174 Material: chromium-vanadium steel Surface: fine satin finish
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0700120161 |
| EAN | 4029484743315 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 24 mm |
| Diameter of hole | 17 mm |
| Drive | 3/8 inch |
| Length | 27.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
A T-handle is formed by inserting a 1/2" extension into the cross hole.
Can also be used as an enlarging adapter from 3/8 inch to 1/2 inch
Drive:
3/8 inch square drive with ball catch groove to DIN 3120, ISO 1174
Tip:
1/2 inch square with ball stop to DIN 3120, ISO 1174
Material:
chromium-vanadium steel
Surface:
fine satin finish