Rapid hammer tacker R 19 for staple type 13
Lightweight, easy-to-use hammer tacker for regular, intensive use. Ideal for attaching labels, plastic films, insulating materials, fabrics, etc. For fine wire staples, type 13, 4–6 mm in length Loading mechanism without loose parts Easy filling from below Continuous steel structure Ergonomic grip with anti-slip coating Field of Application: Roof and wall work
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0580013019 |
| EAN | 7313467260010 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Handle height | 38.0 mm |
| Handle width | 32.0 mm |
| Height | 35.0 mm |
| Length | 285.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Lightweight, easy-to-use hammer tacker for regular, intensive use.
Ideal for attaching labels, plastic films, insulating materials, fabrics, etc.
- For fine wire staples, type 13, 4–6 mm in length
- Loading mechanism without loose parts
- Easy filling from below
- Continuous steel structure
- Ergonomic grip with anti-slip coating
Field of Application:
Roof and wall work