Premium nails for FOX XHA 3x22 mm
Premium nails suitable for hard concrete, steel, solid brick and hollow concrete blocks. With grooved shank for a very secure hold in the base material. Short 13 mm nail is specially hardened for steel. Application area: Electrical installations: Securing various lightweight electrical installations (cables, empty conduits, cable ducts, lamp suspension kits etc.) Plumbing and HVAC sector: Securing water pipes, heating pipes, ventilation ducts etc.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0864900133 |
| EAN | 8421814426435 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Container | Cartridge |
| Diameter of nail | 3.0 mm |
| Head diameter | 6.3 mm |
| Length of nail | 22 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Premium nails suitable for hard concrete, steel, solid brick and hollow concrete blocks.
With grooved shank for a very secure hold in the base material.
Short 13 mm nail is specially hardened for steel.
Application area:
Electrical installations:Securing various lightweight electrical installations (cables, empty conduits, cable ducts, lamp suspension kits etc.)
Plumbing and HVAC sector:
Securing water pipes, heating pipes, ventilation ducts etc.
Dry walling:
Securing dry walling profiles
Building facades/tunnel construction/motorways:
Securing insulating mats, moisture-repellent films, protective material for floor coverings, non-woven materials
Field of Application:
Electrical installations, plumbing and HVAC sector, dry walling, building façades, tunnel construction, motorways, building construction and civil engineeringAdvice:
Each package contains a gas cartridge, sufficientfor 1000 nails.
