Plastic storage boxes, yellow, size 1
For storing small parts, consumables and bulk materials in a way that makes them easy to locate.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0962211014 |
| EAN | 4029484441594 |
| Colour | Yellow |
| Construction product | 0 - not applicable |
| External height | 185.0 mm |
| External length | 489 mm |
| External width | 304.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
For storing small parts, consumables and bulk materials in a way that makes them easy to locate.
Advantages:
- Available in five different sizes and colours
- Resistant to common greases and oils
- Temperature resistant from -20° to +100° C
- Impact-resistant and break-proof
- Accurate stacking due to continuous edge
- Highly stable thanks to stiffening ribs
- Rounded edges reduce the risk of injury
- Label frames are suitable for SeICo labels and therefore ideal for installing SeICo racks
- Useful accessories such as dividing elements and front flaps can be retrofitted
- Matching standard racks are available from Tino



