PFT 25 single metal clip
The PFT single metal clip offers a simple and fast installation option for fire alarm cables, cables and pipes. The support rib makes the clip highly stable and ensures a secure grip for the installation of empty conduits.
Field of Application: Suitable for securing electrical cables, flexible and rigid cable guides, water and heating pipes.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0864900312 |
| EAN | 4066152142971 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 24.5 mm |
| Halogen-free | Yes |
| Height | 23.5 mm |
| Length | 43.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The PFT single metal clip offers a simple and fast installation option for fire alarm cables, cables and pipes.
The support rib makes the clip highly stable and ensures a secure grip for the installation of empty conduits.
Field of Application:
Suitable for securing electrical cables, flexible and rigid cable guides, water and heating pipes.Advantages:
- Support rib makes the clip highly stable and ensures a secure grip.
Advice:
Quick installation using FORCE ONE and FOX gas nailers.All variants

PFT 16 single metal clip
15.534.516 mm
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

PFT 20 single metal clip
19.538.520 mm
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo