PARAT Classic hard case 470 x 180 x 360 mm
Shells made from X-ABS plastic are extremely impact-resistant and may deform on impact but will not split! Supplied without the tool illustrated.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0695007098 |
| EAN | 4006793488717 |
| Colour | Black |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Depth | 230 mm |
| Depth (internal dimension) | 210 mm |
| Height | 410 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Shells made from X-ABS plastic are extremely impact-resistant and may deform on impact but will not split!
Supplied without the tool illustrated.
Advantages:
- Double aluminium frame has max. load of 30 kg
- Ergonomic handles with padded recessed grips
- Tilting cylinder locks
- Ratchet hinges with case lid lock
- Protective, integrated glide runners
- Suitable for air transport
- Hard-wearing tool panels