OMEGA screw clamp, throat depth 100 mm, clamping width 200 mm
The OMEGA bow reduces deflection loads and optimises seating, clamping and tension forces. It increases the longitudinal stability of the steel rail using profiling and optimises the transmission of force when clamped. Full clamping faces allow objects to be clamped edge to edge Even corners can be clamped much more easily.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0709020100 |
| EAN | 4029484302406 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Max. clamping width | 200.0 mm |
| Max. tension force | 5.000 N |
| Overhang | 100.0 mm |
| Profile thickness | 9.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The OMEGA bow reduces deflection loads and optimises seating, clamping and tension forces.
It increases the longitudinal stability of the steel rail using profiling and optimises the transmission of force when clamped.
Full clamping faces allow objects to be clamped edge to edge Even corners can be clamped much more easily.
All variants

OMEGA screw clamp, throat depth 120 mm, clamping width 250 mm
250.022.010.5
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

OMEGA screw clamp, throat depth 140 mm, clamping width 300 mm
300.025.012.0
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

OMEGA screw clamp, throat depth 120 mm, clamping width 400 mm
400.025.012.0
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

OMEGA screw clamp, throat depth 120 mm, clamping width 500 mm
500.025.012.0
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo