Multi-purpose circular saw blade, 80 teeth, 250 x 3.2 x 30 mm
The RECA multi-purpose circular saw blade cuts hardwood and softwood, wood with metal remnants (fittings, nails, screws), plastics, Plexiglas, thermal façade panels, mild steel, aluminium profiles. Tooth shape: TF (trapeze flat tooth). Advice: Suitable for hand-held circular saws, chop saws and mitre saws.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 261632 250 |
| EAN | 4029484168408 |
| Bore diameter | 30 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting edge width | 3.2 mm |
| Diameter | 250 mm |
| Machine type | Elu |
| Supplier | RECA NORM |
The RECA multi-purpose circular saw blade cuts hardwood and softwood, wood with metal remnants (fittings, nails, screws), plastics, Plexiglas, thermal façade panels, mild steel, aluminium profiles.
Tooth shape: TF (trapeze flat tooth).
Advice:
Suitable for hand-held circular saws, chop saws and mitre saws.All variants

Multi-purpose circular saw blade, 48 teeth, 170 x 2.8 x 30 mm
170170Haffner
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Multi-purp. circular saw blade, 48 teeth, reducing ring to 20 mm, 180x2.8x30 mm
180180Holz-Her
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Multi-purpose circular saw blade, 54 teeth, 190 x 2.8 x 30 mm
190190Hitachi
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Multi-purpose circular saw blade 42 teeth w/reducing ring to 16mm 150x2.8x20mm
150150Metabo
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo