Metal aerated concrete anchor, galvanised steel, screw Ø 4.0–5.0 mm, 5 x 30 mm
Metal expansion anchor for fastening components in autoclaved aerated concrete and other substrates.
Application: area: For securing cable and pipe clamps, water conduits, gas pipes etc. to autoclaved aerated concrete, gypsum block panels, pumice, lightweight concrete, perforated and solid brick, sand-lime brick and concrete.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 090405 30 |
| EAN | 4029484147083 |
| Anchor diameter | 5 mm |
| Anchor diameter x anchor length (l) | 5 x 30 mm |
| Anchor length (l) | 30 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill hole depth | 35 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Metal expansion anchor for fastening components in autoclaved aerated concrete and other substrates.
Application area:
For securingcable and pipe clamps, water conduits, gas pipes etc.
to
autoclaved aerated concrete, gypsum block panels, pumice, lightweight concrete, perforated and solid brick, sand-lime brick and concrete.
Advantages:
- Ribbed structure for safe screw guidance
- External teeth ensure high pull-out values
- The anchor fulfils technical regulations for gas pipes in line with the German Technical Regulations for Gas Installation (TRGI) 3.3.7.1 in combination with an 8 mm stair bolt (article no. 0232 98 ...).
Advice:
Can be hammered directly into low-strength autoclaved aerated concrete without pre-drilling for the dimensions 5x30, 6x32 and 8x38. Pre-drilling is required for all other dimensions and materials.All variants

Metal aerated concrete anchor, galvanised steel, screw Ø 5.0–6.0 mm, 6 x 32 mm
MGD 66 x 32 mm6
pk (200 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Metal aerated concrete anchor, galvanised steel, screw Ø 6.0–8.0 mm, 8 x 38 mm
MGD 88 x 38 mm8
pk (200 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Metal aerated concrete anchor, galvanised steel, screw Ø 6.0–8.0 mm, 8 x 60 mm
MGD 8 L8 x 60 mm8
pk (200 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Metal aerated concrete anchor, galvanised steel, screw Ø 8.0–10.0 mm, 10 x 60 mm
MGD 1010 x 60 mm10
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo