Malleable iron screw clamp, throat depth 120 mm, clamping width 500 mm
Advantages: Integrated anti-slip system for increased safety when clamping Malleable iron arm reinforced by corrugated profile Spindle with wooden handle and movable spherical pressure plate
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0695700011 |
| EAN | 4008158011448 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Max. clamping width | 500.0 mm |
| Max. tension force | 7.000 N |
| Overhang | 120.0 mm |
| Profile thickness | 11.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
- Integrated anti-slip system for increased safety when clamping
- Malleable iron arm reinforced by corrugated profile
- Spindle with wooden handle and movable spherical pressure plate
All variants

Malleable iron screw clamp, throat depth 120 mm, clamping width 600 mm
600.0TGK60
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Malleable iron screw clamp, throat depth 120 mm, clamping width 800 mm
800.0TGK80
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Malleable iron screw clamp, throat depth 120 mm, clamping width 1,000 mm
1000.0TGK100
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Malleable iron screw clamp, throat depth 120 mm, clamping width 1,250 mm
1250.0TGK125
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo