Mall.iron screw cl., throat depth 140 mm, clamping width 300 mm, with prot. caps
Advantages: Integrated anti-slip system for increased safety when clamping from an overhang of 80 mm upwards Malleable iron arm reinforced by corrugated profile Spindle with wooden handle and movable spherical pressure plate
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0695700005 |
| EAN | 4008158008868 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Max. clamping width | 300.0 mm |
| Max. tension force | 6.000 N |
| Overhang | 140.0 mm |
| Profile thickness | 10.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
- Integrated anti-slip system for increased safety when clamping from an overhang of 80 mm upwards
- Malleable iron arm reinforced by corrugated profile
- Spindle with wooden handle and movable spherical pressure plate
All variants

Mal. iron screw clamp, throat depth 50mm, clamping width 100mm, protective caps
100.0TG1050.0
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Mal. iron screw clamp, throat depth 60mm, clamping width 120mm, protective caps
120.0TG1260.0
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Mal. iron screw clamp, throat depth 80mm, clamping width 160mm, protective caps
160.0TG1680.0
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Mal. iron screw clamp, throat depth 100mm, clamping width 200mm, protective caps
200.0TG20100.0
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo